Pamięci Leopolda Buczkowskiego



Zamieszczone na stronie konstrukcje prezentują fragmenty twórczości Leopolda Buczkowskiego oraz rozmaitości związane z osobą pisarza.

niedziela, 1 stycznia 2012

Wyróżnienie tygodnika "Odrodzenie" dla Wertepów w 1947 r.


13.VII.1947. Niedziela
  Doczytuję resztek tej literatury na jury "Odrodzenia" ¹ . Literatura fekaliów, rzygań, bitek, pijatyk, gwałceń i spółkowania oraz krwawej i innego rodzaju zbrodni. W żadnym z tych utworów chłopskich i proletariackich ani słowa o pracy. Pomyśleć, że ja w "Ludziach stamtąd" oraz "Nocach i dniach" opisałam wszystkie rodzaje pracy wiejskiej, a nawet pracę w hucie! Należałoby chyba na gwałt przełożyć "Germinal" Zoli.

Poniżej przypis Tadeusza Drewnowskiego:
¹ Jury "Odrodzenia" w 1947 r. (obok Dąbrowskiej zasiadali w nim: A. Kowalska, L. Kruczkowski, W. Kubacki, K. Kuryluk, J. Parandowski) przyznało nagrodę J. Iwaszkiewiczowi za Nową miłość, 1946 i Nowele włoskie, 1947. Wyróżniono Bolesława Chrobrego A. Gołubiewa, Żniwo na sierpie H. Malewskiej, Wertepy L. Buczkowskiego, Trzynaście opowieści K. Pruszyńskiego. Komunikat nie wspomina o innych książkach, czytanych przez jurorów i branych pod uwagę w dyskusji, które Dąbrowska ma tu na myśli.

Maria Dąbrowska, Dzienniki 1945-1950, Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik", Warszawa 1988, s. 83.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz